İçeriğe geç

Ağın Temelleri – 1

İnsan Oğlu var olduğundan beri cevresindeki varlık ve nesnelerle sürekli bir iletişim halinde olmuştur, bu onun için hava , su ve yemek gibi bir zaruri ihtiyaçtır. İnsanlığın var oluşundan bu güne gelen iletişimi kaynak paylaşımı, bilgi paylaşımı ve kendisini ifade etme vb. şekillerde olmuştur. Günümüzde veri ağlarının gelişimi ile insanın çevre ile olan iletişimi çok üst seviyelere çıkmış olup, bulunduğu konumdan küresel bir konuma taşınmıştır. Facebook, Twitter, İnstegram, whatsaap gibi sosyal ağlar ile insanlar fikirlerini, hislerini istedikleri zaman ve istedikleri yerde paylaşabilir hale gelmiştir.

Cisco bunu insan ağı olarak adlandırıyor. İnsan ağı İnternet’in ve ağların kişiler ve işletmeler üzerindeki etkisini merkezileştiriyor.

İnternet’in globalleşmesi, bireyleri global bir kitle tarafından erişilebilen bilgiler oluşturmak için güçlendiren yeni iletişim biçimlerine öncülük etti.
İletişim biçimlerinden bazıları aşağıdakileri içermektedir:

Anlık Mesajlaşma (IM) / Mesajlaşma: IM ve mesajlaşmanın ikisi de iki veya daha fazla insan arasında gerçek zamanlı iletişimi sağlar.
Sosyal Medya: Sosyal medya, kişilerin ve toplulukların oluşturduğu kullanıcı bazlı içeriği arkadaşlar, aile, eşler ve dünyayla paylaştığı etkileşimli web sitelerini içerir.
İşbirliği Araçları: İşbirliği araçları kişilere paylaşılan belgeler üzerinde birlikte çalışma fırsatı verir. Paylaşılan bir sisteme bağlı bireyler konum ve zaman diliminin kısıtlamaları olmadan, sıklıkla gerçek zamanlı etkileşimli video aracılığıyla birbirleriyle konuşabilir. Ağ üzerinden metin ve grafik paylaşabilir ve belgeleri birlikte düzenleyebilirler.
Web günlükleri (bloglar): Web günlükleri güncellemenin ve düzenlemenin kolay olduğu web sayfalarıdır.
Wikiler: Wikiler kişi gruplarının birlikte düzenleyebileceği veya görüntüleyebileceği web sayfalarıdır. Blog daha çok bir kişisel günlükken, wiki grup üretimidir.
Pod Yayını: Pod yayını başlangıçta kişilerin ses kaydı yapmasını ve kullanım için uygun ortama çevirmesini sağlamış ses tabanlı bir ortamdır. Pod yayını kişilerin kayıtlarını geniş bir kitleye sunmasını sağlar.
Eşler Arası (P2P) Dosya Paylaşımı: Eşler arası dosya paylaşımı dosyaların kişiler arasında merkezi bir sunucudan indirilip saklanmasını gerektirmeden paylaşılmasını sağlar. Kullanıcı P2P ağına sadece P2P yazılımını yükleyerek katılır. Bu sayede P2P ağında dosya bulabilir ve diğerleriyle paylaşabilirler.

Genel Olarak Ağ Kaynakları

  • Küçük ev ağları birkaç bilgisayarı birbirine ve İnternet’e bağlar.
  • Küçük Ofis/Ev-Ofis (SOHO) ağı, ev ofisinde veya uzak ofiste bulunan bilgisayarların kurumsal ağa bağlanmasını veya merkezi ve paylaşılan kaynaklara erişimi sağlar.
    • Şirketler ve okullar tarafından kullanılanlar gibi orta ve büyük ölçekli ağlar birbirine bağlı yüzlerce veya binlerce bilgisayara sahip çok sayıda konum bulundurabilir.
  • İnternet dünya çapında yüz milyonlarca bilgisayarı bağlayan ağlar ağıdır.

Ağa bağlı ve doğrudan ağ iletişiminde yer alan tüm bilgisayarlar host veya uç cihazlar olarak sınıflandırılır. Hostlar ağda mesaj alıp gönderebilir. Uç cihazlar modern ağlarda istemci, sunucu veya her ikisi olarak davranabilir. Bilgisayarda yüklü yazılım bilgisayarın hangi rolü oynayacağını belirler.

Sunucular :

Ağdaki diğer hostlara e-posta veya web sitesi gibi bilgiler sunmalarını sağlayan yazılımla yüklü hostlardır. Her hizmet ayrı sunucu yazılımı gerektirir. Örneğin, hostun ağa web hizmeti sağlamak için web sunucusu yazılımına gereksinimi vardır.

İstemciler :

İstemciler, sunucudan alınan bilgileri istemelerini ve görüntüleyebilmelerini sağlayan yazılımla yüklü hostlardır. Internet Explorer gibi web tarayıcıları istemci yazılımlarına örnektir. İstemci ve sunucu yazılımları genellikle ayrı bilgisayarlarda çalışır, ancak bir bilgisayarın aynı anda iki rolü de gerçekleştirmesi mümkündür. Küçük işletme ve evlerde birçok bilgisayar ağda sunucu ve istemci olarak işlev gösterir. Bu tür ağ eşler arası ağ olarak adlandırılır.

Serinin ikinci makalesinde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Tarih:Network

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir