İçeriğe geç

Ağın Temelleri – 2

https://hasankaba.com/agin-temelleri-1/

Sistem ve Ağ Uzmanlığı eğitim serimize Ağın Temelleri – 1, yazısı ile start vermiştim bu yazımı henüz okumadıysanız yukarıdaki link üzerinden yazıyı okuyabilirsiniz. Serinin sadece yazıdan ibaret olması biraz sizleri sıkacağını düşündüğüm için bazı önemli ara konularda göresel videolar paylaşacağım. Bu müjdemizi de verdiğimize göre fazla uzatmadan esas konumuza geçelim.

Network Tipleri

Ağın Temelleri – 1 yazımda Client – Server mimarisinden bahsetmiştik. Networkler Peer To Peer ve Client/Server mimarisi başlıkları altında incelenebilirler. Peer To Peer networklerde ana bir bilgisayar yoktur. Bütün bilgisayarlar eşit haklara sahiptir ve yeri geldiğinde
iletişime geçtikleri bilgisayarlarla bir Client – Server yapısında hareket ederler. Her bilgisayar
kaynaklarını ya da sahip olduğu datayı istediği kadarıyla kullanıma açabilir ya da açmaz.

Client / Server mimarisinde is, adından da anlaşılacağı gibi hem donanımsal hem de yazılımsal
olarak diğer bilgisayarlardan üstün, atanmış bir ana bilgisayar vardır. Bu üstün bilgisayarlar üzerlerindeki özel konfigure edilmiş servislerle client olan bilgisayarlara hizmet verirler. Örnek vermek gerekirse Mail Server, DNS, DHCP, Web Server (IIS), Active Directory, Radius Server Vb. gibi servisler bu özel atanmış blgisayarlarda konfigure edilirler ve ağ içerisindeki istemci bilgisayarlara hizmet verirler.

LAN :

Ağlar büyüklüklerine göre LAN (Local Area Network), WAN (Wide Area Network ) ve MAN
(Metropolitan Area Network) olmak üzere üçe ayrılırlar.

LAN ağları birbirine yakın yerlerde konumlandırılmış ve kablo, kablosuz ağ gibi medyalar ile birbirlerine bağlanmış yapıdaki networkler LAN olarak adlandırılırlar. Örneğin bir binada bulunan bütün bilgisayarların birbirlerine bağlanmasıyla oluşan bir yapı Local Area Network’ tür.

WAN

İki yada daha fazla LAN’ ın birbirlerine telefon hatları, kiralık hatlar yada benzer yollardan
birbirlerine bağlanmasıyla oluşan yapı ise Wide Area Network olarak adlandırılır. Burada
bilgisayarların fiziksel olarak birbirlerine yakın olmalarına gerek olmadığı gibi çok uzakta
olabilirler.

MAN

MAN ise, kavram olarak açıklaması zor olmakla birlikte, örneğin bir şehir ya da bir bölgenin İki ayrı LAN ile birleşmesi gibi düşünülebilir.

Evet eğitim serimizin bir yazısının daha sonuna geldik bir sonraki yazımız olan Ethernet Teknolojilerin den bahsedeceğim. Sağlıcakla kalın.

Tarih:Network

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir